¡Hola amigos!

Po czterech tygodniach spędzonych w Museo Aeronáutico de Málaga, chcielibyśmy przedstawić naszą historię. Zaczynając od nas, jesteśmy (szesnastoosobową) grupą uczęszczającą do Zespołu Szkół Mechanicznych w Rzeszowie. Kształcimy się na trzech profilach: technik awionik, technik mechanik lotniczy i technik lotniskowych służb operacyjnych. 

Miejsce, w którym mieszkamy umożliwia nam rozwijanie pasji lotniczych i daje szansę na pracę w zawodzie. To samo umożliwiają nam kierunki, na których się kształcimy. 

Technik awionik – na tym kierunku uczniowie są przygotowywani do obsługi pokładowych systemów nawigacyjnych, radiokomunikacyjnych i szeroko pojętej elektroniki statków powietrznych. 

Podczas naszego pobytu w Maladze, odkrywaliśmy podzespoły elektroniczne silników lotniczych zarówno tych z ubiegłego wieku, jak i najnowocześniejszych jednostek napędowych. 

Technik mechanik lotniczy – zajmuje się obsługa liniową i hangarową statków powietrznych. Jest niezbędnym ogniwem by samolot mógł być w ciągłej sprawności. Uczestnicząc w tym projekcie uczniowie tego kierunku mieli okazję bliżej poznać elementy konstrukcji lotniczych. 

Technik lotniskowych służb operacyjnych – w trakcie kształcenia jesteśmy przygotowywani do pracy zarówno z maszynami, jak i z ludźmi. Głównym zadaniem służb operacyjnych jest utrzymanie bezpieczeństwa na lotnisku, a naszym zawodowym mottem jest hasło SAFETY FIRST.

Praktyki, w których uczestniczyliśmy dawały nam nowe możliwości rozwoju. Pokazywały, że praca to nie tylko wysiłek, ale również dobra zabawa, zwłaszcza przy samolotach będących naszą pasją. Zajmowaliśmy się restaurowaniem sprzętów znajdujących się w muzeum, tj.: samoloty, silniki, gondole od balonów, stare samochody, śmigła i inne wystawy muzealne. Oprócz rekonstrukcji i pielęgnowania, niektórzy z nas zajmowali się dokumentacją w bibliotece. Znajdowało się tam wiele unikatowych egzemplarzy w wielu językach. 

Co więcej, pomijając bagaż doświadczeń, który stąd wynieśliśmy, poznaliśmy tu również mnóstwo wartościowych osób. Dużym zaskoczeniem i miłą niespodzianką było dla nas spotkanie z kontrolerem ruchu lotniczego – Miguel Hidalgo. Była to świetna okazja do zobaczenia i posłuchania o lotnisku z perspektywy osoby pracującej na wieży. Dodatkowo Pan Hidalgo zna się dobrze na  pilotażu i samych samolotach. 

Było nam dane postać również wolontariuszy i pracowników muzeum. Dużo ciekawych rzeczy przekazali nam, m.in. nasz szef Joaquin de Carranza, Jose Antonio, Jordi i przewodnik Juan Carlos. Czas tu spędzony pozwolił nam poznać samych siebie z innej strony oraz lepiej się zintegrować. Siestę spędzaliśmy razem na balkonie widokowym, z którego mogliśmy podziwiać samoloty. 

Ze zdobytym doświadczeniem na szkoleniu zawodowym czujemy się pewniejsi w zawodzie i z zapałem czekamy na kolejne okazje do poszerzania naszej wiedzy z dziedziny lotnictwa. 

Chcemy podziękować szefowi i wszystkim pracownikom za tak ciepłe przyjęcie. Jesteśmy niezmiernie wdzięczni za odbycie tutaj praktyk. Z pewnością miło będziemy wspominać spędzony tutaj czas i zapamiętamy go na długo. 

¡Hasta Luego!

DEJA UNA RESPUESTA

Por favor ingrese su comentario!
Por favor ingrese su nombre aquí